Mathematics
MaryellenManaker962
2015-11-04 07:39:33
Ulysses bought 1 3/8 pounds of turkey at the grocery store. Each pound cost $4.98. How much did the turkey cost?
ANSWERS
eeyore
2015-11-04 08:30:31

Multiply them together to get 6.8475 which is rounded to 6.88.  1 3/8 x 4.98 11/8 * 249/50 2739/400 = 6 339/400 = 6.8745

ADD ANSWER