Mathematics
kmendoza024024
2015-11-02 22:45:33
Four pounds of apples cost $ 5. Eight pounds of apples cost $ 10. Fthe total cost of apples, and, several directly with the number of pounds of apples purchased, x, what is the cost of 6 pounds of apples? Round your answer to the nearest hundredth.
ANSWERS
Paige1945
2015-11-03 00:57:50

Six pounds of apples would cost $7.50. If you divide $5 by four, you find one apple equals $1.25. $1.25 X 6 = $7.50.

ADD ANSWER