Mathematics
mybabybluex2
2021-02-23 14:41:33
The bag of peanuts shown is on sale for $9.30. The Pep club wants to divide the larger bag into 3/4 pound bags to sell at football games. A large bag is 5 pounds. How much will it cost to fill one smaller bag?
ANSWERS
Maylonejm
2021-02-23 20:39:11

$1.40 is the cost to fill one smaller bag. cost of large bag = $9.30 each bag contains 5 pounds. cost per pound = 9.30 / 5 = 1.86 one smaller bag = 3/4 pounds cost of one smaller bag = 3/4 * 1.86 = 1.395 or 1.40 

ADD ANSWER