Mathematics
HerbertBrown7
2021-02-23 08:49:03
A grocery store is selling a 5 pound bag of oranges for $4.45. How much will a 12lb bag cost?
ANSWERS
prissydaqueen
2021-02-23 09:34:22

First we have to find the unit rate. We have to divide $4.45 by 5 which equals to $0.89. Then we can multiply $0.89 by 12 to find the answer. $0.89*12 = $10.68 A 12lb bag of oranges will cost $10.68

Tiggermom
2021-02-23 09:35:37

12 pounds* ($4.45/ 5 pounds)= $10.68. (Note that the unit cancels out so you get then answer) The final answer is $10.68~

ADD ANSWER